Comercializarea neautorizata de alcool de catre persoana fizice

07 november 2022 24

Buna ziua. Vecinii in blocul nostru locativ au o anexa (adiacenta apartamentului lor de la primul etaj) pe care o folosesc pentru comercializarea neautorizata a bauturilor alcoolice (vin sau tarie la pahar). Din aceasta cauza in curtea blocului mereu sunt prezente persoane care sufera de alcoolism. Am discutat cu vecinii in cauza, insa fara vreun rezultat. Am depus o sesizare la politie, dar acolo m-au informat ca aceasta problema dureaza de multi ani si doar prin procesele-verbale pe care le intocmeste politia acestor persoane, nu se rezolva. Cer sfatul Dvs.: la ce instante ar trebui sa ma adresez sau ce sa intreprind pentru a solutiona problema? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ana, DVS ați sesizat poliția, despune de răspunsul lor, dacă da DVS sunteți în drept să vă adresați la procuraură cu o adresare în privința, că colaboratorii de poliție dau dovadă, că țin крыша persoanelor care se ocupă cu realizarea băuturilor spirtoase, poate și ei se folosesc de... mai detaliat o așa точикэ. Mai ales inspectorul de sector răspunde de o așa activitate a persoanelor vinovete.

08 november 2022