Comerț în piață

29 september 2020 67

Bună ziua. Pentru activitatea comerțului în gherete (în Piața Centrală) cu haine, încălțăminte:
1) Brandurile sunt acceptate pentru comerț? (originale sau ne-originale)
2) De ce acte este necesar să dispun?
2) Care sunt taxele/impozitele la stat?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Mariana,

Pentru a activa pe teritoriul pieței urmează să obțineți permisiunea de la administrație și să achitați chiria. Pentru a comercializa articole de brand trebuie să obțineți autorizația de la compania de producție sau de la distribuitorul oficial în Moldova. În caz că comercializați articole de brand fara autorizația... mai detaliat respectivă sau dacă comercializați articole contrafăcute atunci riscați amendă și proces judiciar cu prejudiciu solicitat de companiile respective.

30 september 2020