Comertul online in situatia COVID-19

17 march 2020 125

Suntem o retea de magazine cu instrumente care si-a sistat activitatea in urma hotararii guvernului pentru prevenirea raspandirii COVID-19. Intrebarea este daca avem dreptul sa acceptam comenzi online cu livrare la domiciliu.

Jurist comments 4

  • Legal consultant

Bună ziua Mihai,

Livrarea la domiciliu este permisă.

17 march 2020
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Activitatea unităilor de comerț cu amânuntuul este sistată. Catering (livrare la domiciliu) se permite doar unităților din domeniul alimentației publice.
Detalii aici:
https://gov.md/sites/default/files/hcnesp_din_15.03.2020_-_nr.9_var_2_final.pdf

17 march 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Conform Hotaririi Comisiei nationale extraordinare de sanatate publica, nr. 8 din 15.03.2020, Anexa 2 ( https://gov.md/sites/default/files/hcnesp_din_15.03.2020_-_nr.8_final_1_0.pdf ),
Administratorii unitatilor de comert se obliga sa sisteze activitatea UNITATILOR pe care le administreaza, pina la 01.04.2020.
***
Conform definitiei din Legea cu privire la comertul interior, nr. 231/2010,
unitate comercială – unitate... mai detaliat (spaţiu) în care au loc procesele operative de circulaţie a mărfurilor/serviciilor (primirea, depozitarea şi vînzarea). Unitatea comercială poate fi identificată prin adresă poştală individuală.
***
Astfel, masurile restrictive se refera doar la activitatea unitatilor FIZICE (magazine, tarabe, stand-uri, buticuri, pavilioane etc.).
***
Masurile de prevenire a COVID-19 (care este o boala respiratorie), sunt concepute si cred ca trebuie sa fie interpretate in sensul prevenirii aglomeratiilor de oameni, dar nu in sensul limitarii/interzicerii comertului/afacerilor, in general.
***
Avand in vedere sintagma utilizata in Hotararea enuntata mai sus, cat si specificul urgentei, in legatura cu care se iau masurile restrictive -
Cred ca sunteti in drept sa faceti comert on-line.
***
Desigur, asta nu exclude obligatia curierului de a pastra distanta sociala si de a se abtine de la livrari/contact cu oamenii, in cazul in care are simptomele respective.
Eventual, asta nu exclude obligatia (implicita) a patronului de a asigura conditii pentru dezinfectarea curierului dupa si inainte de fiecare livrare propriu-zis.

18 march 2020
Alexandru Ţurcan
  • Advocate
18 march 2020