Compania de constructie nu si-a onorat obligatiile contractuale

30 april 2023 63

Buna ziua. Doi ani in urma am procurat un apartament de la o firma de constructii. Darea in exploatare a complexului trebuia sa aiba loc acum un an, dar se pare ca va avea loc abia acum, in mai 2023. In afara de aceasta intarziere, mai este si problema ca in apartament sunt foarte multe lucrari nefinalizate, altele executate necalitativ. Am semnalat de mai multe ori aceste nereguli companiei si reprezentantii acesteia mi-au promis de fiecate data ca pana la darea in exploatare vor corecta totul. intr-o saptamana-doua vlocul va fi dat in exploatare, dar in apartament asa si nu au fost efectuate lucrarile necesare pentru inlaturarea neajunsurilor mentionate, ba din contra, compania cere bani suplimentar ca sa inlature aceste neajunsuri, pe care tot ei le-au creat. Ce pot face si unde ma pot adresa?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Doar prin instanța de judecată puteți solicita încasarea penalităților de întârziere și înlăturarea neajunsurilor indicate supra.

02 may 2023