Compania de creditare

28 may 2020 62

Buna ziua. Este obligata o companie de creditare sa elibereze la solicitarea clientului copia contractului de imprumut care a fost contractat anterior?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Igor, bună ziua!

Banca/Organizația de Creditare Nebancară este obligată să pună la dispoziția consumatorului informația precontractuală, să-i explice din ce se constituie DAE și să-i ofere consumatorului un set de acte care acesta le semnează la încheierea contractului.

În cazul în care eventual consumatorul pierde setul său acesta se poate adresa creditorului... mai detaliat său, iar creditorul trebuie să acționeze cu bună credință.

Succes.

29 may 2020

Bine mersi mult !

29 may 2020