Compania de la care am închiriat o mașină peste o lună pretinde că aș avea datorii față de aceasta

09 november 2021 43

Buna ziua. In luna septembrie am închiriat un automobil la Chișinău. După ce l-am predat, am plecat in Germania, iar peste o luna m-au sunat de la o companie de colectare a datoriilor si m-au informat ca am datorii la firma de la care am închiriat mașina. Aceasta, chipurile a fost nevoită să repare ceva la automobil. Ce sa fac in acest caz?Mulțumesc de ajutor.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca s-a ajuns la colectori, posibil ar fi cazul sa vă pregătiți pentru apariția unei cauze in judecată.
Totuși, la moment aș îndemna sa solicitați prezentarea de probe in sensul invinuirii aduse, pot fi fabricate sau cumulate cu incalcari.
Este necesar de a face cunoștință cu materialele cauzei, dacă o lasați fară... mai detaliat reacție vă puteți trezi cu necazuri.

09 november 2021