Compania la care lucrez nu a prezentat actele necesare la CNAS

14 january 2020 31

Buna ziua. Acum cativa ani am aflat ca ca in registrul CNAS nu figurez ca angajat in perioada 2005-2007. Cu toate ca am inscrisuri in cartea de munca, extras din contul personal de la fisc, confirmare de la CNAM, conducerea firmei nici nu vrea sa auda. Ei motiveaza ca au cumparat firma si nu-i problema lor ca fosta administratie nu a prezentat REV-le la CNAS. Pana in prezent, am incercat sa rezolv problema pe cale amiabila cu ei, dar acum imi spun ca nu am ce le face si la revedere. Cum pot sa procedez si care este procedura de apelare la judecata si cat m-ar costa serviciile unui avocat in domeniul dat. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Costurile sunt diferite de la specialist la altul.

Cît privește acțiune în instanță, urmează a fi studiat cazul, este o situație rar întâlnită, din care considerente, urmează a studia și legislația.
Ar fi vorba unei acțiuni de obligare, indiferent de faptul că actualii proprietari nu au atribuții, or, procuring entitatea juridică, aceștia... mai detaliat au obținut inclusiv și toate obligațiile.

25 january 2020