Compania unde activez a pierdut pachel de acte cu caracter personal

27 march 2018 47

Buna ziua! Am si eu o întrebare: compania in care activez a pierdut pachetul de acte cu caracter personal, pe care le-am prezentat la angajare. Acum, dupa jumatate de an, ei au cerut din nou sa aducem actele. Eu am pus intrebarea: unde este pachetul de acte care le-am prezentat cand m-am angajat. Ei mi-au raspuns ca s-a perdut. Ce sa fac in cazul acesta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna D-le Ion,
În asemenea caz puteți adresa o petiție Centrului Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal (CNPDCP).
http://datepersonale.md/md/start/

De asemenea, ați putea solicita repararea prejudiciului moral cauzat prin divulgarea datelor personale urmare a pierderii actelor.
Este necesar să probați că le-ați lăsat anumite acte, ce acte și ce informație se conțin în... mai detaliat aceste acte.

27 march 2018