Compensația pe 3 luni la concediere

17 may 2020 103

Angajatorul închide filiala magazinului și nu vrea să achite compensația pentru 3 luni, ne solicita sa scriem cerere de eliberare din propria inițiativă. Daca angajatorul merge la principiu și închide filiala în orașul A și ne propune de lucru în aceeași întreprindere, dar în orașul B sau C, doar că sa nu ne plătească compensația pe 3 luni, are dreptul să procedeze așa?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Nu scrieți din propria inițiativă, angajatorul este obligat să vă achite îndemnizația.
Transferul într-o altă unitate poate avea loc doar cu acordul dvs.

19 may 2020