Concediere ilegala

16 march 2018 98

Am fost angajata jumatate de an. Cand au aflat sefii ca sunt insarcinata m-au acuzat de furt si m-au concediat pe articol. A fost judecata si nu s-au gasit dovezi si sa inchis dosarul. Am dus foarte greu sarcina cu stresuri, nervi. Vreau sa aflu daca este posibil sa primesc o despagubire, deoarece mai n-am pierdut sarcina, am ramas fara lucru etc. Cum trebuie sa procedez?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Aveti dreptul sa fiti restabilita la serviciu, sa iesit in concediul de maternitate si de ingrijire a copilului cu plata indemnizatiilor respective. De asemenea, aveti dreptul sa solicitati (iar in caz de refuz - prin instanta de judecata) achitarea unui prejudiciu moral din partea angajatorului; daca au fost cheltuieli legate... mai detaliat de mentinerea sarcinii din cauza stresului - si acestea pot fi invocate pentru restituire de catre angajatorul care v-a concediat ilegal.

16 march 2018