Concediere pe articol

02 august 2021 156

Buna ziua. Am lucrat 6 luni la banca ca operator. Intr-o zi, mi-a iesit surplus in casierie si nu i-am declarat. Cand s-a depistat surplusul, m-au concediat pe articol ca furt. Ce pot face in acest caz? Pot pe viitor sa mai fiu angajata in domeniu? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Allina, e imposibil pentru aceasta să fii concediată. Banca trebuia să facă declarație la poliție și să vă acuze în furt. Concedierea ta este ilegală, ai dreptul să apelezi în instanță cu restabilirea la serviciul, ai dreptul în timp de 3 luni să apelezi în istanță.

02 august 2021