Concedierea salariatului

31 january 2020 99

La mijlocul lunii ianuarie 2020, angajatorul a emis ordin de concediere a salariatului conform art. 86, al.(1), lit..y¹) CM RM - "...detinerea de catre salariat a statutului de pensionar pentru limita de varsta". Angajatorul nu dispune de probele necesare despre faptul ca salariatul are statut de pensionar pentru limita de varsta. Salariatul concediat este pensionar militar pentru serviciul in Fortele Armate (aviatia) deja de 15 ani. Anul trecut salariatul a implinit varsta de 63 de ani, activind si fiind un specialist, tehnician, cu experienta si cunostinte bune in domeniu (aviatia civila si militara). Intrebarea este: "Care este explicatia juridica corecta a notiunii "statut de pensionar pentru limita de varsta" ? In cazul dat, e legitima o astfel de concediere, daca salariatul nu are statut de pensionar pentru limita de varsta, dar este pensionar militar? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Concedierea pentru limită de vârstă ține expres de condițiile impuse pentru pensionarea pentru limită de vîrsta și nu pentru condiții de pensionare specială.
Contestați concedierea și solicitați restabilirea la locul de muncă.

02 february 2020