Concedierea unor angajati absenti de la locul de munca de 3 saptamani

12 june 2019 261

Buna ziua. Avem 2 angajati care deja de 3 saptamani nu se prezinta la locul de munca. Noi i-am telefonat de nenumarate ori, dar fara rezultat. I-am cautat sa se intoarca la munca si sa explice absenta lor, sau daca nu vor sa munceasca sa scrie cerere de eliberare, dar toate aceste actiuni ale noastre au fost fara rezultat. In final am aflat ca ei au plecat peste hotare fara nicio explicatie. Cum procedam in acest caz? Ii concediem pe ce articol? Care sunt pasii nostri ca angajator mai departe? Pentru prima data ne confruntam cu asa caz si vrem sa stim care ar este procedura legala. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Art 86 alin 1 lit h norma legală.
Buna ziua
Se încadrează în norma legală sus citată, însă acest fapt este precedat și de o procedură de constatare a absenței, ulterior solicitare de explicații(informare), cu ulterioara eliberare prin emiterea unui ordin de eliberare care urmează a fi adus la cunoștință.
În caz... mai detaliat de nerespectare a procedurii, ordinul poate fi contestat și anulat.

12 june 2019