Concediu de căsătorie

23 december 2019 384

Bună! Cum se acordă zilele libere pentru căsătorie? Pot lua aceste zile înainte sau după căsătorie? Cum se achită aceste zile? Și dacă e weekend?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Potrivit articolului 11 al Convenţiei colective (nivel naţional), salariaţii beneficiază de concediu suplimentar plătit pe motive familiale, exprimat în zile lucrătoare, în următoarele cazuri: căsătoria salariatului - 3 zile;

Concediul pe motive familiale se acordă strict în timpul survenirii evenimentului şi nu poate fi transferat în altă perioadă.

24 december 2019