Concediu de ingrijire a copilului

07 december 2018 44

Buna ziua. La moment sunt in concediu de ingrijire a copilului, activand pe 0,75 salariu, program redus, ca sa primesc indemnizatia. In aceasta peroada s-a imbolnavit copilul si am fost 5 zile pe buletin medical. Angajatorul nu-mi achita buletinul. E corect asa?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Da, conform Hotărârii Guvernului nr. 105, daca acel copil pentru care sunteti in concediu de îngrijire, se îmbolnăvește - concediul medical nu se achită.

07 december 2018