Concediu de ingrijire a copilului

13 april 2023 28

Buna ziua. Sunt absolventa a USMF Nicolae Testemitanu. In timpul studiilor am fost angajata ca asistenta medicala, am nascut in ultimul an de universitate si am iesit in concediul pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani si 2 luni. Acum sunt iar insarcinata, la rezidentiat nu m-am inscris. Inainte de facultate, am absolvit colegiul de medicina. Vreau sa continui concediul neplatit de ingrijire a copilului, pentru ca e prea mic pentru gradinita. Pot sa mai ies odata in concediu de maternitate cu al doilea copil?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă la moment sunteți în concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la 3 ani, și din nou sunteți însărcinată, aveți dreptul și la concediul de maternitate și la concediul parțial plătit pentru îngrijirea celui de al doilea copil în aceleași condiții cum ați beneficiat la primul copil.

14 april 2023