Concediu de ingrijire a copilului pana la 3 ani.

15 may 2019 91

Buna ziua. La solicitarea mea de a-mi recalcula vechimea in munca, mi-au spus ca nu se calculeaza vechimea in perioada concediului pentru ingrijirea copilului pana la 3 ani, deoarece a fost suspendat contractul de munca in perioada aceasta. A fost corecta procedura de suspendare a contractului de munca, daca eu nu am scris cerere de suspendare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Marcela,

În perioada concediului de îngrijire a copilului până la vârsta de 3 ani, contractul individual de muncă se suspedă, fapt prevăzut de Codul Munci dar asta nu împiedică calcularea în continuare a vechimii în muncă, astfel perioada din concediul la fel fiind vechime în muncă, de aceea depuneți... mai detaliat o cerere in scris privind recalcularea indemnizațiilor indicând motivele existe, astfel angajatorul in urma unei astfel de oficialități nu văd să găsească motive de refuz or în caz contrar depuneți o plângere către Inspecția Muncii .

15 may 2019