Concediu de maternitate

08 may 2021 19

Bună ziua! Vă rog sa ma ajutați. Sunt profesoară la liceu. Medicul mi-a stabilit să plec în concediu de maternitate din 24 mai 2021, dar când am anunțat directoarea despre aceasta, mi-a zis că eu sunt obligată să inchei anul școlar până pe 31 mai și că nu poate să-mi permită să plec in concediu de maternitate cu o saptamână mai devreme. Mi-a zis să mă gândesc cum fac, deoarece eu trebuie să inchei anul școlar și ea nu poate să-mi permită până nu-i dau darea de seamă. Ce să fac in acest caz, medicul imi spune că dacă imi deschide buletinul cu o saptamână mai târziu va insemna că incalcă legea și nu vrea să-și asume răspunderea. Vă rog să mă ajutați, chiar nu stiu cum să procedez in această situație ca să nu creez conflicte, căci reiese că ar trebui să lucrez o săptămână gratis.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Concediul de maternitate este o cauză de suspendare a contractului individual de muncă din cauze care nu depind de voința părților. Directoarea (care este angajator) nu este în drept să vă impună să munciți încă o săptămână, în acest caz vă încalcă dreptul dvs. la concediu. Medicul trebuie... mai detaliat să vă dea certificatul în baza căruia angajatorul trebuie să emită ordin privind stabilirea concediului prenatal, iar lucrul de 1 săptămână poate să-l îndeplinească și alt profesor.

11 may 2021