Concediu de maternitate

29 january 2019 103

Buna ziua. Eu am asa o intrebare: sunt in concediu de maternitate si am un baietel de 2 ani si 3 luni. Acum sunt insarcinata in 21 de saptamani. In cazul daca vreau sa ma concediez, o sa poata sotul sa ia pe numele lui indemnizatia care se da la 7 luni si cea lunara? Mentionez ca la primul copil indemnizatia de la 7 luni si cea Unica am luat-o pe numele meu, dar cea lunara pe numele sotului! Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Sigur soțul va putea solicita plata indemnizației pe numele său adică indemnizația paternală

Vedeți mai jos informații,
http://www.cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=620&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatie-paternala
Totodată pentru întrebări și concretizări, vă indem să apelați la reprezentanța teritorială sau chiar sediul central al casei naționale de asigurări sociale.

31 january 2019