Concediu de maternitate

18 january 2021 11

Buna ziua! Dacă ies in concediu de maternitate atunci când ar trebui sa iau concediul anual, voi primi acest concediu anual?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună Cristina.

Codul muncii la art. 125 prevede alipirea concediului de odihnă anual la concediul de maternitate şi la concediul pentru îngrijirea copilului.

Astfel, femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după... mai detaliat terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.

Deci, răspunsul este că indiferent de momentul când ve-ți solicita, dumneavoastră ve-ți beneficia de acest concediu.

Succes.

21 january 2021