Concediu medical

02 march 2021 10

Bună ziua. Pot să beneficiez de concediu medical platit din contul angajatorului, daca am doar două luni lucrate în baza contractului individual de muncă? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Diana, eu vă orientez ce spune Codul muncii Articolul 123. Concediul medical
(1) Concediul medical plătit se acordă tuturor salariaţilor şi ucenicilor în baza certificatului medical eliberat potrivit legislaţiei în vigoare. Așa că puteți benefecia de... mai detaliat consediul medical plătit din contul angajatorului.

03 march 2021