Concediu medical cu durata de o lună în timpul sarcinii?

31 january 2023 35

Bună ziua. Sunt însărcinată și vreau sa știu dacă am dreptul să iau o luna de concediu medical.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Zina.
Sarcină şi naştere uşoară să aveţi.
Sarcina în sine nu este temei de a primi concediu medical. Temei pentru acest concediu ar fi careva acutizări sau afecţiuni provocate de sarcină.
Despre necesitatea acordării unui asemenea concediu şi durata acestuia decide medicul de familie.
Durata concediul medical nu este limitată... mai detaliat de lege dar este prevăzută o procedură de acordare şi prelungire potrivit căreia

11. Medicul de familie are dreptul sa elibereze de unul singur certificat pe o perioadă de 3 zile calendaristice, în total pe o perioadă de cel mult 6 zile calendaristice, iar în caz de boli infecţioase simultan pentru o perioadă de pînă la 5 zile calendaristice.

După 6 zile calendaristice certificatul poate fi prelungit pentru perioade de la 1 pînă la 10 zile calendaristice, iar în cazurile tratamentului de durată, justificate din punct de vedere medical (tuberculoză, maladie oncologică, traumatisme etc.) prelungirea certificatului de concediu medical poate fi efectuată pentru o perioadă de pînă la 30 zile calendaristice.

01 february 2023