Concediu nefolosit

31 august 2020 71

În 2017 am lucrat 6 luni și am luat concediu anual doar 14 zile și am ieșit imediat în concediu pentru îngrijirea copilului. Acum, în iulie 2020 am revenit la lucru. Am dreptul să cer concediul nefolosit din 2017 alte 14 zile? Baza de calcul este de 3 luni. După 3 luni am dreptul să cer concediul menționat?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
De fapt concediul se acordă pentru timpul efectiv lucrat. Dacă în 2017 ați lucrat doar 6 luni aveți dreptul la jumătate de concediu, pentru că a doua jumătatea anului ați avut raporturile de muncă suspendate din cauza aflării în concediu de îngrijire a copilului.

31 august 2020