Concediu anual

21 january 2021 12

Buna ziua. Un angajat a scris in luna decembrie cerere ca doreste sa plece in concediu anual cu incepere din 11 ianuarie. Ordinul cu privire la acordarea conceidiului este emis cu data din decembrie. Care trei luni trebuie sa le luam ca baza de calcul - 3 luni premergatoare datei in care a fost ordinul (septembrie, octombrie, noiembrie) sau 3 luni inaintea inceperii concediului (octombrie, noiembrie, decembrie)? Exista mai multe pareri si nu stim care e corecta. Multumim anticipat.

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Mariana.

Se iau în calcul ultimele 3 luni calendaristice de lucru premergătoare evenimentului de care depinde plata respectivă ( de la data de 1 pînă la data de 1).
Astfel, în cazul tău, se va lua în calcul cele 3 luni înainte de luna ianuarie, respectiv, octombrie, noiembrie, decembrie.

Succes.

22 january 2021