Concediu suplimentar

07 february 2019 66

Buna ziua. Am cateva intrebari.
1) Care este durata concediului suplimentar consecutiv si anual pentru studii?
2) Daca s-a incalcat timpul/durats concediului suplimentar de studii, ce e de facut (de ex., se acorda doar 5 zile de concediu suplimentar pentru studii pe an)?
3) In momentul dat am ajuns ca in curand trebuie sa efectuez practica si am contractul de practica, dar nu mi se permite nici concediu din cont propriu pentru efectuarea practicii.
Cum pot sa ma apar?

Jurist comments 1

Ivan Coica
  • Legal consultant

Bună Dumitru,
1. Faceți cunoștință cu următoarea Hotărâre de Guvern http://lex.justice.md/document_rom.php?id=2C558E98:78CD407A

2. Cât privește încălcarea duratei/timpului concediului suplimentar de studii, presupun că ați fost rechemat conform art.122 Codul Muncii al RM pentru care și v-ați dat acordul.
3. Pentru a vă putea răspunde la întrebarea nr.3, puteți să telefonați la nr.076744031.

08 february 2019