Concediul anual

30 november 2019 39

Am stat in concediu de ingrijire a copilului un an jumate, dupa care am reluat activitatea pe 0,5 salariu. As dori sa beneficiez in 2020 de concediu anual, dar directorul zice ca nu am dreptul. Nu este primul meu concediu. Am asa drept sau nu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca sunteti revenita la munca si activati, aveti dreptul la concediu anual, indiferent de norma de lucru sau graficul care il aveti.
Daca in paralel va aflati si in concediul de ingrijire a copilului, concediul anual o sa vi se acorde dupa terminarea acestuia.

30 november 2019