Concediul anual

06 april 2021 15

Buna ziua. Contabilul sef a fost preavizat referitor la eliberarea din functie si urmeaza a fi concediat din 14 aprilie. El a depus cerere de acordare a concediului de odihna. Cum corect se concediaza? Se poate acorda concediul si dupa emiterea ordinului de concediere sau se poate achita concediul neutilizat?

Jurist comments 1

Alexandru Sîrbu
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua,
Nu aţi indicat care este temeiul ,,eliberării din funcţie”.
Per general, dacă persoana demisionează sau este concediată, sau în alt mod încetează raporturile de serviciu, concediul anual se compensează în bani.
Dacă însă persoana a depus cerere, atunci, salariatul poate folosi concediul de odihnă anual pentru un an de muncă, cu... mai detaliat suspendarea sau încetarea ulterioară a contractului individual de muncă, primind compensaţia pentru celelalte concedii nefolosite.

A se vedea art. 118 alin. (5), art. 119 din Codul muncii.

06 april 2021