Concediul de maternitate

09 january 2023 72

Buna! Până în decembrie 2022 inclusiv am fost angajată oficial, dar în ianuarie 2023 mi-am dat demisia. Soțul lucrează neoficial. Sunt însărcinată (a doua sarcină) și aș vrea să știu cum în cazul acesta mi se va achita concediul de maternitate. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Alina.
Sarcină și naștere ușoară să aveți.
În cazul dumneavoastră cu părere de rău, dacă nu sunteți angajata nici dumneavoastră nici soțul, nu veți beneficia de concediu de maternitate ci doar de indemnizație de creștere a copilului pînă la 2 ani 1000 lei lunar.

Codul muncii prevede următoarele:
Articolul 124. Concediul... mai detaliat de maternitate şi concediul parţial

plătit pentru îngrijirea copilului

(1) Femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi – 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii în modul prevăzut la art.123 alin.(2).

10 january 2023