Concediul judecătorilor

25 july 2019 62

Am depus cerere de divort la Judecătoria Centru Chisinau în luna martie. După mai multe completări de documente in aprilie, abia pe data de 19 iunie a fost programată prima ședință, care a fost amânată pentru 24 iulie din cauza ca cealaltă parte nu s-a prezentat (motivat). Pe 24 iulie ședința nu a avut loc pentru că avocatul celeilalte părți se află în concediu, iar ședința a fost amânată pe 7 octombrie motivând că judecătoarea merge in concediu. Mi se pare absurd să se amâne pentru așa un termen. Ce pot face ca să primesc divorțul mai repede?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Așa e cu concediile cît și supra încărcarea instanței de judecată, chiar au multe.
Puteți solicita urgentarea examinării, însă nu se știe dacă va fi acceptă, din motivele de mai sus.

26 july 2019