Concediul prenatal

22 july 2020 46

Buna ziua. Sunt funcționar public si actualmente ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului pana la 3 ani. Sunt insarcinata cu al doilea copil. Am aflat ca salariul a fost majorat. Intrebarea mea este: este corect sa mi se achite cele 126 de zile de concediu prenatal la fel cum mi s-a achitat la prima sarcina, sau trebuie sa faca recalcul dupa marirea salariului? Multumesc.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

bună.
de fapt indemnizația de maternitate se calculează din plățile sau din salariul primit anterior de dumneavoastră, nu din salariul tarifar aprobat, sau altele. Dacă ați fi revenit la serviciul pe o anumită perioadă putea să se calculeze din noul salariu.

23 july 2020