Concubinul mi-a luat masina si vreau sa o intorc

04 january 2022 23

Buna ziua. Concubinul meu de 9 ani la despartire a luat și mașină mea si mi-a lasat o datorie enormă. Am cazut de acord, fiind amenintata de acesta si temandu-mă pentru viata mea. I-am făcut și procură. A trecut timpul si m-am liniștit si îmi dau seama că am făcut o prostie. Cum pot să-mi întorc mașină legal, fără probleme? Mersi mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
fără probleme, doar să o întoarcă de bună voie.
contrar, mergeți la notar unde ați făcut procura și solicitați anularea acesteia, despre acest fapt urmează să informați concubinul cel puțin prin scrisoare cu aviz la adresa acestuia de domiciliu.
Dacă situația nu se clarifică, mergeți la poliție și solicitați anunțarea automibilului în... mai detaliat căutare, astfel, dacă o să fie prins, automobilul o să fie ridicat de poliție.

Cu datoria, depinde despre ce e vorba.

05 january 2022