Conducerea unui automobil (categoria B) cu permis de categoria A1

13 june 2022 61

Buna ziua. Care sunt consecințele dacă la vârsta de 17 ani, deținând permis de subcategoria A1, conduci un automobil (categoria B)?

Jurist comments 2

  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Veaceslav, rişti să fii sancţionat de către poliţie pentru conducerea cu permis de o categorie necorespunzătoare cu înlăturarea de la conducere.

Succes!

13 june 2022
  • Advocate trainee

Bună ziua, Veaceslav!

Aici găsiți răspunsul CODUL CONTRAVENŢIONAL al RM:
Articolul 231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule
(1) Conducerea vehiculului deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare se sancționează cu amendă de la 18 la 30 de unități convenționale.
(2) Conducerea vehiculului fără deținerea dreptului... mai detaliat de a conduce vehicule (cu excepţia conducerii în cazul instruirii, în prezenţa instructorului) sau conducerea în decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranţă privind suspendarea dreptului de a conduce vehicule se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.
(3) – abrogat.
(4) Predarea conducerii vehiculului către o persoană care nu deține dreptul de a conduce vehicule (cu excepţia instruirii, în prezenţa instructorului), care este privată de dreptul de a conduce vehicule sau care deține dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale.
(5) Conducerea vehiculului fără deținerea certificatului de înmatriculare sau a dovezii înlocuitoare a acestuia ori fără deținerea poliței de asigurare obligatorie de răspundere civilă se sancționează cu amendă de la 3 la 6 unități convenționale.

Articolul 34. Amenda
(1) Amenda este o sancţiune pecuniară, care se aplică în cazurile şi în limitele prevăzute de prezentul cod. Amenda se stabileşte în unităţi convenţionale. O unitate convenţională este egală cu 50 lei.

14 june 2022