Condus fara permis

20 february 2019 2802

Buna ziua. Ce alte sanctiuni exista (in 2019) pentru persoanele care conduc un mijloc de transport fara a detine un permis de conducere? In afara de amenda contraventionala de 1.500-3.000 lei, mai exista alte sanctiuni care pot urma? De exemplu, dosar penal, neadmiterea la examenul auto pentru a obtine permisul legal, etc.? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu există o altă sancțiunea în acest caz, persoană fiind strict atrasă la răspunderea doar pentru faptele comise în cazul dat fiind doar conducerea mijlocului de transport fara permis, în cazul în care se depistează că persoana care a pus la dispoziție automobil cunoștea despre faptul că nu... mai detaliat aveți permisiunea poate fi sancționată și aceasta or deja alte sancțiuni daca se depistează starea de ebrietate or alte norme prevăzute de RCR.

Doar conducerea fara a deține permis de conducere nu cade sub incidența codului Penal or nu poate afecta dreptul dvs de a depune cererea la examenul auto.

20 february 2019