Condus motoreta

27 january 2019 20

Pot eu conduce in Moldova o motoreta Alfa ZS 50 (capacitatea cilindrica 49,9 cc), cu permis de tractorist mecanic categoria H? Mersi!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Nu va fi posibil, fiecare formă de mijloc de transport urmează sa fie condus reiesind din categoria deținută, astfel categoria H nu va fi posibil de a substitui categoria A sau subcategoriile acesteia
4. În funcţie de tipul, destinaţia şi particularităţile de conducere vehiculele se divizează în următoarele categorii şi... mai detaliat subcategorii:
subcategoria AM - moped, şi anume vehicule cu două sau trei roţi, ce dezvoltă o viteză maximă ce nu depăşeşte 45km/h (cu excepţia celor ce dezvoltă o viteză mai mică sau egală cu 25 km/h), dotate cu motor cu ardere internă, cu capacitatea cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm3 şi o putere care nu depăşeşte 4kW, în cazul unui motor electric. Puterea maximă a motorului unui moped cu trei roţi nu trebuie să depăşească 4kW în cazul altor motoare cu ardere internă;
subcategoria A1 - motociclu cu capacitatea cilindrică a motorului de pînă la 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte11 kW şi cu raport de putere/greutate ce nu depăşeşte 0,1 kW/kg şi triciclu cu o putere care nu depăşeşte 15 kW;
subcategoria A2 - motociclu cu o putere care nu depăşeşte 35 kW şi cu raport de putere/greutate ce nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu provine dintr-un vehicul mai mare decît puterea sa dublă;
categoria A - motociclu cu sau fără ataş. Triciclu cu o putere care depăşeşte 15 kW;

27 january 2019