Confiscarea bunurilor

12 october 2016 79

Stimati juristi, va rog sa ma ajutati. Un cetatean la RM este suspectat de contrabanda. Insa pe numele sau detine mai multe bunuri imobile. De frica organului de urmarile penala care poate sa aplice confiscarea bunurilor, iar in continuare nu se va sti soarta lor, Cetateanul X doreste sa doneze bunurile imobile copiilor sai minori. Acum intrebarea este: Poate organul de urmarile penala sa aplice confiscarea si asupra bunurilor donate? Sau poate acesta ar trebui sa intreprinda altceva (vanzarea-cumpararea bunurilor)? Va rog un raspuns real, conform practicii, pentru ca oricum organele nu indeplinesc intocmai prevederile legii. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Ar fi contrar eticii sa va acorde cineva un raspuns la intrebarea adresata! Cu atat mai mult intr-o retea publica!

12 october 2016