Conflicte cu cumnata

08 july 2021 45

Buna ziua. E posibil s-o evacuam din casa părintească (a socrilor mei), care a fost făcută donație soțului, pe cumnata cu copilul ei. Cumnata (sora soțului) locuiește în casa proprietate a soțului meu fara acordul acestuia. Ea nu deține alte imobile, dar are loc de munca și poate să achite o gazda.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Proprietarul imobilului este in drept de a evacua din acel imobil pe oricine, daca nu se soluționează amiabil, o soluție de evacuare silită poate oferi doar instanța de judecată la solicitarea proprietarului, inclusiv cu radierea de la viza de reședință.
La caz, nu există temei de a vehicula cu lipsa... mai detaliat unui alt imobil.

08 july 2021