Conflicte cu sora soțului

02 july 2021 32

Buna ziua. Soțul a obșinut prin donație casa părintească, cu acte înregistrate la notar și cadastru. Deoarece noi un timp am locuit peste hotare, în casă a intrat sora soțului cu copilul sa locuiască, cum zice ea, ”la mama și la tata". Aceasta se ceartă mereu cu părinții și îi amenință cu moartea. Unde să ne adresam ca sora soțului să părăsească casa? Are vreun drept să rămână și să locuiască mai departe acolo?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Veronica,

In cazul in care imobilul a fost transmis in proprietatea sotului Dvs, el deja este proprietar si poate decide soarta bunului. Pentru a elibera locuinta de persoane nedorite puteti solicita politia sa intervina. Sora soțului Dvs nu are drepturi asupra imobilului respectiv.

O zi buna!

02 july 2021