Constructia unui cotet pentru gaini

04 may 2020 344

Buna ziua. Spuneti va rog la cati metri de la hotar poate vecinul sa construiasca cotetul pentru gaini? Vecinul nostru a construit acest cotet chiar pe hotar si acum avem un miros insuportabil si o galagie 24/24. Noi avem copii mici si nu pot sa-i tin afara din cauza mirosului.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Adriana,

Proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă nu împiedică proprietarul în folosirea bunului sau dacă încalcă nesemnificativ dreptul... mai detaliat acestuia.

Orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.

05 may 2020