Construcţie întârziată

03 july 2021 149

Buna ziua. Am achitat integral un apartament, dar compania de constructii intarzie cu darea in exploatare a blocului. Acesta trebuia sa fie dat in exploatare in decembrie 2020, dar acum e iulie 2021 și tot nu e gata. Ce pot face? Pot cere despagubire?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Sigur ca aveti drept la despăgubiri pentru intîrzietre.
Pentru inceput urmează să fie studiat contractul de investiții, totodata se pot calcula penalitățile pentru intirziere, instanțele de judecată de regulă le admite.

04 july 2021