Constructie neautorizata

03 june 2022 163

Buna ziua. Am ridicat o construcție neautorizata, in privinta careia a fost intocmit proces-verbal contraventional (art.179 CC). A avut loc judecata care m-a sanctionat cu amendă, pe care am achitat-o. Întrebarea este: ce facem mai departe cu constructia? Dupa care lege sa ma conduc? Se permite punerea în ordine a constructiei, cu documente? Judecata s-a pronuntat doar in privinta amenzii, ceea ce am facut, dar de viitorul construcției nu a spus nimic. Sunt prevederi în lege despre aceste constructii? Acestea raman neautorizate? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna ziua Elena! Este necesar sa aveti si careva acte de la Primarie care sa va permita mai departe sa incepeti legalizarea constructiei, apoi OCT ASP ingresitrare.

13 june 2022