Construtia unui depozit pe teren luat in locatiune

09 november 2018 36

O întreprindere are în locațiune pe un termen de 30 ani un teren cu destinație agricolă cu suprafata de 1h pe care este plantata o livada de nuci si pe care preconizează construcția unui depozit de păstrare și prelucrare a nucilor. Suprafata necesară pentru constructie este circa 200m2. Care sunt procedura, acțiunile, documentele necesare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

1. Acordul locatorului.
2. Autorizarea lucrarilor de constructiei la autoritatea publica locala.
3. Inregistrarea dreptului de proprietate asupra construcției la oficiul cadastral.
***
După incetarea raportului de locatiune, intreprinderea ar putea solicita compensarea valorii construcției.

09 november 2018