Cont blocat de executor

17 february 2019 99

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, au voie executorii sa puna sechestru pe contul bancar? Am citit un fragment unde scria ca nu li se mai permite. Problema e ca au blocat contul, dar imi zic sa dau datoria. Cum sa procedez: contul e blocat, eu deabia ma descurc sa hranesc 3 copii. Dar ei tin banii pe cont, nici nu-i iau, nici eu nu pot sa ii scot.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,

Sigur au dreptul, doar în limita sumei urmărite.

Executorul judecătoresc va emite un ordin de incaso și va extrage banii de pe contul dvs.

Ați putea solicita deblocarea sumei, dar trebuie să prezentați dovadă că este un card salarial și primiți salariul pe acest cont de card.

18 february 2019