Contestare a deciziei in dosar contraventional

09 july 2018 44

Autovehicolul care se misca regulamentar este oprit de inspector fara motiv si dovezi (tehice sau martori) privind necesitatea imobilizarii. La verificarea actelor s-au depistat mici nereguli care au fost sanctionate. Se poate contesta sanctiunea in baza lipsei de temei a pocedurii de oprire a autovehicolului? Politistii nu puteau vedea din mers problemele in acte?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

Codul Contravențional al Republicii Moldova nu prevede în mod expres temeiuri de contestare a deciziilor agentului constatator. Prin urmare, orice decizie poate fi contestată în limitele art. 448 CC.

Totuși, temeiul invocat în contestație trebuie să fie unul rezonabil. În cazul d-voastră, inspectorii de patrulare au prerogativa de a opri... mai detaliat circulația autovehiculelor și a verifica actele. Prin urmare, nu cred că asemenea circumstanță ar constitui temei de depunere a contestației.

Succese!

26 july 2018