Contestare amenda pentru parcare neregulamentara

25 march 2019 181

Buna ziua. Am parcat automobilul in curtea unui bloc unde era indicator "stationare interzisa". Politia mi-a intocmit proces-verbal in baza art. 240 alin.1 cu amenda de 800 lei si 3 p.p. Am contestat procesul-verbal, deoarece consider ca pentru parcare exista alt articol (238 CC). Instanta de judecata a respins contestatia depusa ca fiind neintemeiata. Are rost sa atac mai departe hotararea judecatoreasca?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Puteți ataca cu recurs la CA că procesul verbal sa fie anulat pentru motivele dvs indicate dar analizați mai întîi de toate motivele instanței de fond pentru care va respins contestația .

25 march 2019

instanta constata elementele constitutive ale contraventiei de nerespectare a indicatoarelor de interzicere , prin stationare interzisa, prevazuta de alin 1 art,240, vinovatiea acestuia fiind dovedita integral, instanta constata ca negarea vinovatii este in contradictie cu procesul verbal,probele anexate. Fiind o modalitate de eschivare de la raspundere

25 march 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

In cazul dat puteți contesta la CA și să demonstrați că dvs nu știi staționat de facto iar procesul verbal nu întrunește fapta contravenției pentru care urmează a fi anulat

25 march 2019

da, dar ce tine de fotografiile facute de inspector si indicatorul "stationare interzisa"?

26 march 2019