Contestare proces-verbal pentru centura necuplata

25 january 2021 91

Buna ziua! Am fost oprit astazi de un echipaj de politie pe motiv ca eu si pasagerul meu nu aveam cuplate centurile de siguranta, desi acestea erau cuplate si le-am decuplat doar la oprirea autovehiculului. Dupa ce am cerut probe foto/video, m-am trezit cu inca un proces-verbal pe motiv ca nu port masca de protectie in loc public, chiar daca eram in afara localitatii, pe un drum deloc aglomerat. Ce sanse am sa contestez aceste procese-verbale?

Jurist comments 2

Anatolie Ceban
  • Legal consultant

Bună Ion ! Bineînțeles, aveți dreptul să contestați procesul-verbal, șanse de cîștig a procesului 50/50. În ce privește centurile de siguranță nu cred că veți avea cîștig de cauză, deoarece centurile de siguranță urmează să rămîie cuplate, excepție doar în cazul în care agentul de poliție vă solicită să le... mai detaliat decuplați sau vă indică să coborîți din automobil. În ce privește sancțiunea privind masca de protecție, aceasta poate fi în opinia mea contestată cu succes. Decizia vă aparține ! P.S. Dragi șoferi purtați centura de siguranță, nu pentru poliție, dar pentru siguranța Dvs și puneți centura corect (nu doar o trageți de la spate peste piept, că în zadar o mai puneți, în caz de accident nu o să vă ajute cu nimic).

26 january 2021
M P
  • Legal consultant

Bună ziua Ion.

Nu uitați că termenul de contestare este de 15 zile din momentul în care ați făcut cunoștință cu procesul verbal cu privire la contravenție.

28 january 2021