Contestarea paternității

23 december 2018 337

Am divorțat. Avem un copil născut în 2016. Am suspiciuni că nu este copilul meu încă din 2017. Nu am nici o dovadă in acest sens, dar doresc sa contest paternitatea. Ce sa fac in acest sens? Am șanse să fac acest test pentru că soția nu este de acord categoric. La ședința în legătură cu divorțul am spus și că am suspiciunile date încă din 2017 iar soția a spus că va folosi declarația mea în ședința pentru contestarea paternității. Ce a avut în vedere?

Jurist comments 4

  • Legal consultant

Bună ziua Constantin,

Legislația prevede că paternitatea poate fi contestată numai pe cale judecătorească de către persoanele înscris drept tată sau mamă.

Cererea privind contestarea paternităţii poate fi depusă timp de un an din momentul cînd partea îndreptățită a aflat sau trebuia să fi aflat despre înscrierea privind paternitatea.

Aceasta este procedura legală... mai detaliat de contestare.

24 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Constantin,
In asemenea caz ar trebui să depuneți în cadrul aceluiași proces o cerere reconventională. Această cerere poate fi depusă până finisarea fazei de pregătire a cauzei.
Totodată solicitați numirea expertizei ADN.
De notat, ca Dvs o sa suportați plata expertizei.

24 december 2018

Daca soția nu este de acord cu testul ADN în ședința se ia în considerare părerea ei ? Se poate de făcut fără acordul ei?

24 december 2018
  • Legal consultant

Instanța de judecată ia în considerație toate circumstanțele cauzei și toate probele pertinente la cauză.

Testul ADN este o probă importantă ținând cont de faptul că probabilitatea de succes a testului este destul de mare.

Instanța se va baza pe rezultatele testului în cumul cu celelalte probe pe care se vor prezenta... mai detaliat în ședință. Însă testul ADN are o greutate doveditoare considerabilă.

25 december 2018