Contestarea paternității

30 september 2020 35

Buna ziua. Impreuna cu soția avem un copil. In monentul in care a fost conceput copilul, ea nu era încă divortata oficial și la rubrica tata in certificatului de naștere a fost trecut fostul soț. Acum noi suntem căsătoriți și dorim sa schimbam certificatul de naștere in care sa anulam datele incorecte despre tata și sa fiu înscris eu la aceasta rubrica. Care este cea mai buna metoda de a rezolva aceasta problema și dacă este posibil sa facem aceste schimbări? Subliniez ca eu sunt tatăl biologic al copilului.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează de înaintat în instanța de judecată o acțiune privind contestarea paternității prin care veți solicita radierea din certificatul de naștere de la rubrică tată datele indicate și să fiți dvs inclus. La prezenta cererea pe lîngă argumentele declarative că dvs sunteți tatăl urmează să prezentați și proba în... mai detaliat acest sens cum ar fi un test ADN care confirmă acest fapt.

01 october 2020