Contestarea proceselor verbale in timp de stare de urgenta

08 may 2020 63

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez cu contestatia unui proces-verbal contravențional întocmit in perioada starii de urgenta (24.03.2020)? Termenul legal de 15 zile pentru a-l contesta a expirat deja. Poate servi HG 55 din 17/03/2020 privind declararea stării de urgentă ca motiv intemeiat de imposibilitate de a depune contestatia in termenul legal stabilit?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Radu,

Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 48 ore de la data emiterii acesteia. Persoana nu poate fi repusă în termen, cazul omiterii termenului prevăzut.

08 may 2020