Contestarea procesului-verbal

18 december 2019 134

Un agent constatator al INP a intocmit un proces-verbal privind lipsa vinietei. La intrarea pe teritoriul RM, autovehiculul dat a fost plasat in regim import si achitate drepturile de import. Portivit art. 344 Cod Fiscal, acesta nu este subiect al impunerii cu vinieta. Este evident ca procesul-verbal este pasibil de anulare. Intrebare: unde se depune contestatia si in ce forma? Se indica denumirea judecatoriei? Ma intereseaza forma cererii, trebuie de indicat reclamantul si paratul si adresele lor? Care judecatorie examineaza contestatia, daca procesul-verbal a fost intocmit de CEMS a INP, str. Doina 102, mun. Chisinau?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua, in cazul dvs sunt relevante prevederile art. 448 din Codul Contraventional.

1. Contestatia se depune in forma scrisa la autoritatea din care face parte agentul constatator.

2. Nu se indica judecatoria, se indica doar autoritatea CEMS a INP, str. Doina 102, si in cel mult 3 zile din ziua depunerii... mai detaliat contestatiei, agentul constatator expediaza dosarul in instanta de judecata competenta ( in cazul dvs va fi Judecatoria Chisinau, sediul Ciocana).

3. Se indica in mod obligatoriu datele despre dvs si autoritatea a carui proces-verbal contestati.

18 december 2019