Contestarea procesului-verbal

09 december 2020 618

Am fost oprit anul trecut de un agent de circulație, care mi-a întocmit proces-verbal. Eu nu am fost de acord cu constatarile agentului si nu am semnat procesul-verbal. Amenda nu a venit prin poștă si peste un an am observat ca din contul bancar a fost retinuta o suma. Am fost la executorul judecătoresc si am făcut cunoștință cu procesul-verbal. Acum vreau să-l contestez. Care este procedura si unde trebuie sa depun contestatia?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Petru, bună ziua!

Contestația urmează să o depuneți în termen de 15 zile din data când ați luat cunoștință cu procesul-verbal cu privire la contravenție.

Contestația o depuneți fie personal la sediul autorității publice din care face pare agentul constatator, fie o expediați acestora prin intermediul oficiului poștal, DAR OBLIGATORIU CU AVIZ... mai detaliat DE RECPȚIE ȘI CU SCRISOARE RECOMANDATĂ!

Pentru orice eventualitate solicitați repunerea în termenul de contestare a Deciziei, deoarece se contestă Decizia agentului constatator, care este inclusă in partea rezolutorie a procesului-verbal cu privire la contravenție.

Succes.

10 december 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Termenul de prescripţie a punerii în executare a sancţiunii contravenţionale este de un an, calculat din data la care decizia sau hotărîrea prin care aceasta a fost aplicată a rămas definitivă.

Din acest motiv, daca a trecut 1 an de la data emiterii procesului verbal, o solutie... mai detaliat ar fi necontestarea procesului verbal, fiind anulata raspunderea contraventionala prin efectul termenului de presvriptie.

Daca contestati, instanta cel mai probabil va inceta procesul contraventional din oficiu, pe motivul implinirii termenului de prescriptie.

Apropo, se contesta procesul verbal - unicul act prim care se individualizeaza contravențiile si se aplica sanctiunile contraventionale.

O solicitarea de anulare a "deciziei" agentului constatator v-ar putea crea probleme.

Este evident ca nu se poate concepe anularea decizie cu mentinerea in vigoare a procesului verbal.

Este ca si cum ai depune apel impotriva deciziei judecătorului fara a depune apel nemijlocit contra hotararii judecatorului.

A te lega de cuvintele folosite la art 448 Cod Contraventional, si a le interpreta cu agramatii juridice, poate dauna sanatatii dvs juridice.

Succes!

17 december 2020